Cieplarki laboratoryjne – co warto o nich wiedzieć?

Kategorie Technologie szpitalne

Badania wykonywane w laboratoriach często wymagają zastosowania temperatury znacząco różnej od tej, która panuje w pomieszczeniu. Niezbędne w tej sytuacji staje się wyposażenie pracowni w specjalistyczną cieplarkę laboratoryjną.

Do czego niezbędna jest cieplarka?

Cieplarka laboratoryjna ma multum zastosowań. Najczęściej wykorzystywana jest do badań nad mikroorganizmami. Sprawdzi się więc w różnego rodzaju laboratoriach badawczych i medycznych, ale także w przemyśle spożywczym, w celu kontroli jakości i czystości produktów, czy farmaceutycznym. Sprzęt ten ma także zastosowanie w przemyśle, np. w badaniach odporności termicznej materiałów, takich jak lakiery i pigmenty.

Jak wybrać odpowiednią cieplarkę?

Wybór właściwej cieplarki laboratoryjnej jest uzależniony od specyfiki badań, które prowadzone są w danym laboratorium. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę parametry, w jakich prowadzone są badania, a także ewentualne udogodnienia, które jednak mają wpływ na cenę produktu. Podstawą powinno być wyposażenie w szklane drzwi wewnętrzne, umożliwiające kontrolę procesu bez strat ciepła. Ważna jest wielkość urządzenia i temperatura, jaką jest w stanie zapewnić. Nie będzie ona jednak wyższa niż 100 stopni Celsjusza. Dodatkowe wyposażenie stanowią m.in. wytrząsarki, uchwyty na szalki Petriego, alarmy, kółka jezdne, sterylizacja parowa, chłodzenie, oprogramowanie i oświetlenie. Nowoczesne oprogramowanie może służyć do rejestracji, wizualizacji oraz raportowania procesów, które przebiegają wewnątrz komory. Oświetlenie daje z kolei możliwość symulacji warunków dnia i nocy.

Nowoczesne cieplarki laboratoryjne dają możliwość prowadzenia różnorodnych badań, dbając o ich precyzję oraz naszą wygodę.