Co sprawdzić przed zakupem krystalizatora?

Kategorie Szkła
krystalizator boro

Krystalizator to proste, a zarazem praktyczne naczynie laboratoryjne. Istotne jest jednak to, aby wybrać produkt, który zapewni wygodne oraz bezproblemowe użytkowanie. Plusem jest fakt, że na rynku można znaleźć wiele modeli – ułatwia to znalezienie wariantu odpowiedniego dla siebie. Wiadomym jest, że na pierwszym miejscu należy postawić jakość. Specyficzne warunki pracy mogą doprowadzić do przedwczesnego zniszczenia.

Jakość materiału

Ważne jest to, aby krystalizator był wykonany z certyfikowanego tworzywa. Materiał nie może wchodzić w reakcje chemiczne z zawartością naczynia. Produkty z tworzyw sztucznych są rzadziej wykorzystywane. Cechują się one niższą wagą, jednak ich parametry użytkowane są zwykle nieco gorsze. Najbardziej uniwersalne są krystalizatory szklane. Wyróżniają się podwyższoną trwałością oraz odpornością na negatywne oddziaływanie otoczenia.

Rodzaj naczynia

Krystalizatory mogą, ale nie muszą posiadać wylewkę. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od tego, do jakich celów będzie wykorzystywane naczynie. Właściwie wyprofilowana wylewka może znacząco ułatwić pracę. Zmniejsza ona ryzyko przypadkowego rozlania cieczy.

Pojemność

Krystalizatory występują w wielu różnych pojemnościach. Wiadomym jest, że im większy rozmiar naczynia, tym wyższa cena. Musi być ono prawidłowo dopasowane do ilości krystalizowanej substancji. Najmniejsze zlewki mają zwykle pojemność 15-20 ml. Bez trudu można jednak znaleźć naczynia o pojemności przekraczającej 2500 ml.