Co warto wiedzieć o dygestoriach laboratoryjnych?

Kategorie Bez kategorii
dygestorium laboratoryjne

Pierwsze dygestoria laboratoryjne znacznie różniły się od znanych nam obecnie sprzętów. Wykonane były z drewna, zatem jego właściwości ognioodporne były wątpliwe, jednak zapewniały pewne bezpieczeństwo laborantom.

Dygestorium laboratoryjne – przeznaczenie

To jedno z najbardziej podstawowych wyposażeń większości laboratoriów. Daje możliwość bezpiecznego prowadzenia badań na szkodliwych substancjach chemicznych bez ryzyka, że dojdzie do zatrucia lub poparzenia osoby prowadzącej eksperyment.

Dygestoria laboratoryjne odprowadzają powietrze poza pomieszczenie, najczęściej na zewnątrz. W ten sposób sprzęt ten pomaga zmniejszyć palność substancji, a także zapobiega nieintencjonalnemu wprowadzeniu do atmosfery szkodliwych chemicznych oparów.

Klasyczne dygestoria przyjmują kształt szafy o różnych wymiarach, jednak coraz więcej producentów decyduje się na nadawanie im innych kształtów.

Jakie dygestoria można znaleźć w sprzedaży?

dygestorium laboratoryjne
Dygestorium laboratoryjne

Zasadniczo, wyróżnić można dwa ich rodzaje: montowane na blatach laboratoryjnych lub przy jego ścianach, na stałe połączone z tą powierzchnią. Część tych sprzętów wciąż jest drewniana, a ich wnętrze jest pokryte specjalną substancją kwasoodporną.

Na rynku znajdują się również zintegrowane dygestoria laboratoryjne, które cechują się tym, że nie wymagają montowania do innych sprzętów i stanowią mebel sam w sobie. Najczęściej przybierają formę szafy, choć nie jest to konieczność. Takie sprzęty posiadają połączone z nimi blaty wykonane z polipropylenu, żywicy fenolowej, ceramiki monolitycznej lub innego materiału zapewniającego bezpieczeństwo i dostosowanego do warunków panujących w laboratorium.

Większość nowoczesnych urządzeń jest łatwa w przemieszczaniu, a ich gniazda podłączania prądu czy gazu są bardzo proste w demontażu.

Wykorzystanie dygestorium

Sprzęt ten w głównej mierze jest przeznaczony do maksymalnie bezpiecznej pracy ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Specjalna, przezroczysta ściana zapewnia bezpieczeństwo dla twarzy i klatki piersiowej, a niewielki otwór na dłonie pozwala na prowadzenie badań.