Czym jest stabilizator kolana?

Kategorie Zdrowie

Orteza kolana to najczęściej używany i wykorzystywany w rehabilitacji sprzęt. Urazy stawu kolanowego zdarzają się bardzo często i to nie zawsze u sportowców. Staw kolanowy bardzo łatwo może ulec skręceniu, zwichnięciu, złamaniu bądź stłuczeniu. Przy pomocy ortezy osoba kontuzjowana może poruszać się bez kul.

Z czego wykonana jest orteza kolana?

Stabilizator kolana to inaczej orteza. Mamy trzy jej rodzaje, które wykonane są albo z włókien węglowych lub szklanych, z neoprenu lub ze specjalnych tkanin. Oznacza to, że orteza może być mocna czyli sztywna, taka która bardzo dobrze stabilizuje kolano, pólsztywna, która wykorzystywana jest po poważnych i wyleczonych urazach oraz elastyczna.

Elastyczna orteza wykorzystywana jest bardziej do ochrony stawu kolanowego przed możliwością powstania urazu. Założenie stabilizatora kolana chroni je, leczy, rehabilituje i pomaga, osobie chorej, poruszać się samodzielnie.

Kiedy wykorzystuje się ortezę?

Stabilizator kolana zakłada się nie tylko po urazach ale także po różnego rodzaju jego operacjach – sprawdź: https://megamedic.pl/ortezy-stabilizatory-ortopedyczne/stabilizator-na-kolano. W przypadku zwichnięcia, złamania lub zerwania wiązadeł orteza jest niezbędna.

Natomiast po ingerencji chirurgicznej orteza doskonale zabezpiecza kolano i pozwala na jego pełną rehabilitację pooperacyjną.

Działanie jej jest stosunkowo proste. Kolano, jest odpowiednio i mocno ustabilizowane w danej pozycji, przez co jest ono całkowicie unieruchomione przy równoczesnej możliwości poruszania się.

Zobacz to z bliska

Pozwala więc ona, osobie chorej, na samodzielność. oraz zabezpiecza kolano przed ponownym jego urazem. W niektórych sytuacjach takie zdarzenie mogłoby znacznie utrudnić rehabilitację i cały proces wyleczenia stawu kolanowego.

Orteza jest bardzo popularna i często wykorzystywana przez lekarzy. Pomaga ona w leczeniu i doskonale zabezpiecza miejsca kontuzjowane.