Dermatolog w Białystoku a kosmetolog – czym się różnią?

Kategorie Zdrowie

Mając problemy skórne możemy zastanawiać się, do kogo się wybrać – do dermatologa czy kosmetologa? Czym tak naprawdę różnią się te profesje i do kogo lepiej się wybrać?

Dermatolog Białystok a kosmetolog – kwalifikacje

Dermatolog to lekarz, który ukończył 6 lat jednolitych studiów medycznych, a po nich zrobił specjalizację z dermatologii. Kosmetolog to osoba, która była na studiach niejednolitych z kosmetologii (licencjat trwa 3 lata, a magisterka trwa 2 lata) – nie jest powiedziane, że osoba ta ukończyła całe te 5 lat, mogła zrobić tylko jeden stopień.

Kosmetolog mógł też zrobić naprawdę wiele kursów i mieć wieloletnie doświadczenie. Najlepiej sprawdzić, do kogo idziemy i jakie są dokładne kwalifikacje tej osoby.

Usługi – kosmetolog a dermatolog


Dermatolog zbada, spyta o historię zdrowotną, przypisze nam receptę. Kosmetolog, oprócz wiedzy o skórze, przeprowadza też zabiegi. Zarówno kosmetolog, jak i dermatolog pomogą w doborze kosmetyków.

Poważne problemy

Jeśli mamy na skórze znamię niewiadomego pochodzenia, bardzo źle się czujemy i boimy się, obawiamy się np. czerniaka – należy wtedy iść do lekarza dermatologa.

Tylko taka osoba prawidłowo nas zdiagnozuje, pokieruje na leczenie i przypisze receptę na potrzebne leki.

Trądzik – dermatolog Białystok czy kosmetolog?

Trądzik nie zagraża naszemu życiu, to zwykle kwestia estetyki i dobrego samopoczucia. Jeśli kosmetolog jest pasjonatem, również może nam dobrze doradzić i chcieć nam pomóc.

Warto jest poczytać opinie w sieci czy skorzystać z polecenia. Jeśli potrzebujemy jednak leku na receptę na trądzik, bo problem jest większy, trzeba iść do lekarza dermatologa po fachową poradę.