Do czego służy palnik spirytusowy

Kategorie Technologie szpitalne

Bardzo często w laboratoriach chemicznych możemy spotkać się z czymś takim jak palnik spirytusowy. Co to właściwie jest i do czego służy?

Do czego służy i czy jest to faktyczne faktycznie praktyczne urządzenie w laboratoriach?

Przede wszystkim warto jest zwrócić uwagę na to, że zanim powszechnie zaczęto wykorzystywać gaz ziemny lub gaz propan butan z butli, palniki spirytusowe były na podstawowym wyposażeniu każdego laboratorium. Obecnie jak wspomniano zostały one wyparte w dużej mierze przez palniki gazowe, ale w dalszym ciągu się ich używa. Nie stanowią podstawowego wyposażenia, pełną jednak zadania specjalne.

Na specjalne przeznaczenie palników spirytusowych, mają wpływ przede wszystkim pewne i ich cechy. Najważniejszą cechą palnika spirytusowego jest temperaturą, jaką możemy uzyskać podczas podgrzewania próbek. Palniki gazowe umożliwiają osiągnięcie dużo wyższej temperatury w bardzo krótkim czasie. Z tego powodu przede wszystkim używa się ich do spiekania, a dopiero w drugiej kolejności do podgrzewania próbek. Jeżeli prowadzimy jakiś eksperyment w laboratorium, często się zdarza, że wykonujemy kilka czynności naraz. Chwila nieuwagi i trochę zbyt długo przytrzymana próbka nad palnikiem gazowym może być do wyrzucenia. Palnik spirytusowy daje nam zdecydowanie więcej czasu na reakcję.

Palniki spirytusowe doskonałym narzędziem edukacyjnym

Paliki spirytusowe z powodu swoich właściwości, doskonale nadają się do nauki podstawowych czynności laboratoryjnych. Dotyczy to jednakowo szkół średnich, jak i wyższych uczelni. Palnik oferuje zdecydowanie więcej czasu podczas przeprowadzania reakcji chemicznych, których koniec często oceniamy wzrokowo. Młodzi adepci chemii mogą się tego dzięki nim nauczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *