Do czego służy palnik spirytusowy

Kategorie Technologie szpitalne

Bardzo często w laboratoriach chemicznych możemy spotkać się z czymś takim jak palnik spirytusowy. Co to właściwie jest i do czego służy?

Do czego służy i czy jest to faktyczne faktycznie praktyczne urządzenie w laboratoriach?

Przede wszystkim warto jest zwrócić uwagę na to, że zanim powszechnie zaczęto wykorzystywać gaz ziemny lub gaz propan butan z butli, palniki spirytusowe były na podstawowym wyposażeniu każdego laboratorium. Obecnie jak wspomniano zostały one wyparte w dużej mierze przez palniki gazowe, ale w dalszym ciągu się ich używa. Nie stanowią podstawowego wyposażenia, pełną jednak zadania specjalne.

Na specjalne przeznaczenie palników spirytusowych, mają wpływ przede wszystkim pewne i ich cechy. Najważniejszą cechą palnika spirytusowego jest temperaturą, jaką możemy uzyskać podczas podgrzewania próbek. Palniki gazowe umożliwiają osiągnięcie dużo wyższej temperatury w bardzo krótkim czasie. Z tego powodu przede wszystkim używa się ich do spiekania, a dopiero w drugiej kolejności do podgrzewania próbek. Jeżeli prowadzimy jakiś eksperyment w laboratorium, często się zdarza, że wykonujemy kilka czynności naraz. Chwila nieuwagi i trochę zbyt długo przytrzymana próbka nad palnikiem gazowym może być do wyrzucenia. Palnik spirytusowy daje nam zdecydowanie więcej czasu na reakcję.

Palniki spirytusowe doskonałym narzędziem edukacyjnym

Paliki spirytusowe z powodu swoich właściwości, doskonale nadają się do nauki podstawowych czynności laboratoryjnych. Dotyczy to jednakowo szkół średnich, jak i wyższych uczelni. Palnik oferuje zdecydowanie więcej czasu podczas przeprowadzania reakcji chemicznych, których koniec często oceniamy wzrokowo. Młodzi adepci chemii mogą się tego dzięki nim nauczyć.