Jak zadbać o układ pokarmowy?

Kategorie Zdrowie

Na co dzień nie myślimy o tym, jak ważną rolę spełnia nasz układ pokarmowy. Jego prawidłowe działanie to nieodzowny warunek ogólnego komfortu i właściwego odżywiania organizmu. Dlatego warto o niego dbać. A to z kolei jest równoznaczne z właściwą dietą, trybem życia oraz kontrolą jego stanu i prawidłową diagnostyką.

Jak stwierdzić stan lub przyczynę niepokojących objawów?

Czasem wystarczy zupełnie nieinwazyjne USG, ale czasem trzeba czegoś więcej – np. dokładnego obejrzenia powierzchni przełyku czy wnętrza żołądka lub dwunastnicy celem określenia zachodzących w nich zmian. W niektórych przypadkach przydaje się też pobranie materiału do badania. Takie możliwości daje zabieg gastroskopijne w Białystoku.

Jak to przetrwać?

Wiele osób, kiedy słyszy o tym badaniu, stara się go uniknąć, jak długo się da. Dlaczego? Chodzi o dyskomfort przełykania rurki gastroskopu oraz ruchy aparatu w układzie pokarmowym. Trzeba jasno powiedzieć: jedynym momentem, kiedy można odczuwać ból, jest waśnie wspomniany początek badania, gdy gastroskop trafia do przełyku. Tyle że pacjent odbywa badanie w znieczuleniu ogólnym lub przynajmniej miejscowym – dotyczącym właśnie gardła. Później odczuwa się ruchy gastroskopu, jednak nie powoduje to bólu.

Przed i po badaniu

Przed badaniem należy przez przynajmniej 6 godzin nie jeść, nie pić, nie palić papierosów ani nie żuć gumy. Z kolei po badaniu – z racji znieczulenia – lekarze zalecają nie pić i nie jeść przez kolejne 2 godziny. Przez jakiś czas pacjent może odczuwać podrażnienie gardła.

Gastroskopia pozwala dokładnie obejrzeć błonę śluzową kolejnych części górnego fragmentu układu pokarmowego oraz – jeśli to konieczne – pobrać materiały do badania na obecność bakterii lub zmian nowotworowych.