Jakie są cechy dobrego taboretu laboratoryjnego?

Kategorie Laboratorium

Taborety laboratoryjne znajdują się w każdym laboratorium. Są niezbędne do pracy, bo ciężko wyobrazić sobie laboranta, który spędza osiem godzin pracy w pozycji stojącej. Byłoby to bardzo niepraktyczne i wpływało na jego niższą wydajność. Ale jak wybrać dobry taboret?

Obrotowy

Dobry taboret laboratoryjny powinien być obrotowy. Dzięki temu, badacz może sprawnie obracać się pomiędzy stołami i wykonywać swoje zadania szybciej i sprawniej. To trochę tak, jak gdyby miał oczy dookoła głowy.

Na kółkach

Sprawne kółka w taborecie laboratoryjnym są bardzo ważne. Dzięki nim laborant może szybko przesuwać się po laboratorium. To jasne, że zasady BHP zabraniają jeżdżenia po laboratorium, ale oczywiście łatwiej jest przesunąć taboret na kółkach niż taki na tradycyjnych nóżkach.

Z oparciem

Taborety laboratoryjne nie powinny mieć wysokich oparć (zobacz). Są one mało praktyczne i zajmują zbyt dużo miejsca. W laboratorium każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota i nierozsądnie jest go marnować. Najlepsze oparcia w taboretach laboratoryjnych są niskie. Powinny dawać podparcie dla części krzyżowej kręgosłupa. Dzięki nim badacz może czuć się bezpieczniej i po prostu wygodniej. Ułatwia to wytrzymanie w pozycji siedzącej dłuższego czasu, bez ryzykowania bólu pleców.

Z regulacja siedziska

To żadna tajemnica, że każdy ma inny wzrost. Z tego powodu, dobry taboret laboratoryjny powinien mieć regulację siedziska. Dzięki temu można dopasować jego idealną wysokość. Jest ona niezbędna dla komfortu pracy na stanowisku.