Lecznicze właściwości kłącza perzu

Kategorie zioła

Kłącze perzu uważane jest powszechnie za zwykły chwast. Jednak w ziołolecznictwie ta niepozorna roślina znajduje bardzo szerokie zastosowanie w walce z rozmaitymi schorzeniami. Perz ma działanie nie tylko lecznicze, ale i kosmetyczne. Warto znać jego pożyteczne właściwości i zaopatrzyć swoją domową apteczkę w preparaty, mające w swoim składzie to konkretne zioło. Suszone łodygi perzu można bez problemu nabyć w aptece lub w dobrym sklepie zielarskim.

Z kłącza perzu przygotowuje się specjalne napary i odwary o bardzo wielu zastosowaniach. Przede wszystkim znane jest moczopędne działanie ziołowych herbatek z perzu, oraz ich dobry wpływ na funkcjonowanie całego kładu moczowego. Napary pomogą także w walce z miażdżycą oraz wspomogą wątrobę i trzustkę. Kłącze perzu zalecane jest również dla osób walczących z nadwagą. Dzięki temu, że roślina pęcznieje w przewodzie pokarmowym, uczucie sytości utrzymuje się znacznie dłużej, co sprzyja odchudzaniu.

 

Perz odnaleźć można również w składzie kosmetyków do pielęgnacji. To nic dziwnego, ponieważ kłącze ma działania bakteriobójcze i oczyszczające. Pomoże zwalczyć uciążliwy trądzik i inne zmiany ropne, oraz skutecznie nawilży przesuszoną skórę twarzy. Przyda się również przy nadmiernym przetłuszczaniu cery, skutecznie ją oczyści, zregeneruje i ujędrni. Wpływa również pozytywnie na kondycję włosów i paznokci, oraz przeciwdziała procesom starzenia.