Na co zwracać uwagę kupując suszarkę laboratoryjną?

Kategorie Bez kategorii

Suszarki laboratoryjne to specjalistyczny sprzęt. Pozwala on na utrzymanie w jego wnętrzu nawet 300 stopni Celsjusza. Jego wybór nie jest sprawą prostą, więc trzeba wiedzieć na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę.

Monitorowanie parametrów

Dobra suszarka laboratoryjna, wyposażona jest w kilka ekranów, który ułatwia monitorowanie parametrów wewnątrz komory cieplnej. Najlepiej, jeśli czas pracy, aktualna i zadana temperatura wyświetlane są na trzech niezależnych ekranach. Jest to szczególnie ważne, bo umożliwia kontrolę podczas całego przebiegu procesu. Dobrze, jeśli suszarka laboratoryjna ma również czujnik otwartych drzwiczek. Informacja o tym może wyświetlać się na jednym z ekranów.

Czas nagrzewania

Bardzo ważny jest czas nagrzewania suszarki laboratoryjnej. Im szybciej osiąga ona pożądaną temperaturę, tym szybciej rozpoczyna swoją pracę. To szczególnie istotne w laboratoriach, w których przeprowadza się dużo badań i dużo korzysta z suszarek. Im szybciej się nagrzewają, tym praca odbywa się w bardziej wydajny sposób. A oszczędzony czas to oszczędzone pieniądze. Ważne też, by temperatura we wnętrzu urządzenia była stabilna i nie ulegała żadnym niespodziewanym zachwianiom.

Pojemność

Warto też zwrócić szczególną uwagę na pojemność komory cieplnej suszarki. Niekoniecznie należy szukać suszarki o jak największej pojemności. Lepiej jest sugerować się własnymi potrzebami. Małe laboratorium powinno raczej szukać suszarek o pojemności 30 l niż 150 l, bo po prostu nie jej nie wykorzystają.