Na jakie parametry należy zwracać uwagę przy kupnie wagi laboratoryjnej?

Kategorie Laboratorium

Wagi laboratoryjne są niezbędne w każdym laboratorium. Bez nich, nie można zmierzyć ciężaru badanej substancji. Ciężar jest jednym z podstawowych parametrów charakteryzujących substancje. Bez jego znajomości, wszelkie dalsze analizy mogą być utrudnione lub w ogóle niemożliwe. Na co należy zwracać uwagę kupując wagę laboratoryjną?

Design

Wygląd wagi laboratoryjnej może nie jest jej najważniejszą cechą, ale może on ułatwić korzystanie z niej. Mówiąc o wyglądzie wagi nie chodzi o jej fantazyjne kształty i kolory, a o sposób zaprojektowania jej jako praktycznego urządzenia. Wyświetlacz wagi powinien być jasny i czytelny. Ma to przełożenie na szybkość wykonywania zadań w laboratorium. Jeśli laborant nie musi tracić czasu na żmudne odczytywanie wyników, to w tym samym czasie może zważyć więcej prób, niż gdyby każdy pomiar musiał powoli odcyfrowywać.

Cena

Wagi laboratoryjne można kupić od 100, nawet do kilku tysięcy złotych. Jest to duża różnica. Na cenę wagi, wpływ ma jej nośność i dokładność, a także producent. Dobrze jest dopasowywać kupowaną wagę do możliwości budżetu laboratorium.

Gwarancja producenta

Kupując jakikolwiek nowy sprzęt, w tym również wagi laboratoryjne należy dowiedzieć się czy jest on objęty gwarancją. Jeśli jest – to dobrze jest poznać ogólne warunki gwarancji. Dzięki temu, w razie jakichkolwiek problemów, można zgłosić się o ich rozwiązanie do serwisu producenta wagi.