Rodzaje sprzętów laboratoryjnych

Kategorie Laboratorium

Sprzęt laboratoryjny stanowi podstawę każdego specjalistycznego laboratorium. To w nim bowiem wykonuje się szereg badań z różnych dziedzin dla różnych branży. Laboratoria słyną z możliwości otrzymania wyników różnych badanych rzeczy oraz jakości różnorodnych produktów. Jakie są rodzaje sprzętów laboratoryjnych?

Rodzaje sprzętów laboratoryjnych

By laboratorium sprawnie i prawidłowo działało, musi być wyposażone w odpowiedni sprzęt. Podstawowy sprzęt laboratoryjny to: probówki, krystalizatory, cylindry miarowe, lejki, palniki, wagi, kolby stożkowe, zlewki, łyżeczki do spalań, moździerz, naczynia wykonane z różnych materiałów (np. szkła, porcelany lub mieszkanki z różnych tworzyw). Oprócz niezbędnego, powyższego sprzętu – specjalistyczne laboratoria powinno posiadać niezbędne wyposażenie dla pracowników, takie jak stoły, biurka i wygodne krzesła do pracy.

Wymogi dla sprzętu laboratoryjnego

Każdy sprzęt laboratoryjny powinien spełniać szereg wymagań. Musi być całkowicie dostosowany do potrzeb laboratorium oraz tego co jest w nim badane. Musi być sterylny i wykonany z dobrej jakości materiałów. Dostarczaniem takiego sprzętu zajmują się profesjonalne hurtownie medyczne, które dbają by sprzęt posiadał wymagane atesty oraz certyfikaty. Co ważne, należy podkreślić, iż wszelkie naczynia służące do badań nie powinny być uszkodzone ani ubrudzone – gdyż może to wpłynąć na wynik osiąganych testów. Ponadto, wszystkie badania powinny być przy zachowaniu najwyższej higieny zarówno pracowników jak i użytych do tego sprzętów.