Spektrometr – co o nim wiesz?

Kategorie Laboratorium

Spektrometr, choć jego nazwa brzmi tajemniczo, jest aktualnie jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w analizach medycznych i chemicznych. Umożliwia przeprowadzenie bardzo szczegółowej analizy pierwiastkowej danej substancji na podstawie jej widma. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Jak działa spektrometr?

Zasada działania spektrometru jest oparta na analizie widma, które powstającego na skutek oddziaływań różnego promieniowania na badaną substancję.

Istnieją różne typy spektrometrów popularnie stosowanych w laboratoriach medycznych i chemicznych. Najpopularniejsze z nich to:

  • spektrometry Ramana,
  • spektrometry masowe. 

Do czego służy spektrometr?

Spektrometr stosowany jest między innymi w laboratoriach naukowych, gdzie pomaga identyfikować materiały biologiczne i dioksyny. Z jego pomocą można dokonać analizy metali. Z powodzeniem wykorzystywany jest także w badaniach farmaceutycznych. Pozwala bowiem na stosunkowo szybką i łatwą identyfikację związków chemicznych, a także precyzyjne ustalanie ich składu pierwiastkowego. Spektrometr bywa także bardzo pomocny w diagnozowaniu wielu różnych chorób i schorzeń, w tym osteoporozy, miażdżycy, kilku rodzajów nowotworów, Alzheimera i Parkinsona.