Szalka Petriego, czy jest niezbędna?

Kategorie Szkła

Szalki Petriego znajdują się w powszechnym użyciu, Wykorzystywane są we wszystkich rodzajach laboratoriów, od chemicznych i analitycznych aż po . Korzysta się z nich, nawet nie poświęcając im uwagi. Czy są niezbędne do pracy? A może można je czymś zastąpić?

Cena

Drobne szkło laboratoryjne wcale nie musi być tanie. Na szczęście, szalka Petriego należy do jednych z najtańszych sprzętów. Jeśli, więc zbije się lub ulegnie uszkodzeniu, to laboratorium nie ponosi znacznych strat finansowych. Niektórzy laboranci, wychodzą nawet z założenia, że zakup nowych szalek Petriego jest tańszy niż mycie i sterylizowanie tych już używanych.

Praktyczne

Szalki Petriego są bardzo praktyczne. Mają wiele zastosowań, więc mogą zastąpić kilkanaście innych rodzajów naczyń. Nadają się do przechowywania małych ilości substancji – cieczy i ciał stałych. Wykorzystywanie w tym celu dużo większych kolb byłoby po prostu niepraktyczne. Miejsce w laboratorium jest przecież bardzo ograniczone. Trzymanie setek próbek w kolbach jest po prostu niemożliwe. Bardzo trudno byłoby też przenosić je z miejsca na miejsce. Szalki Petriego są wykonane z bezbarwnego szkła, więc mają szerokie zastosowanie. Mogą być wykorzystywane przy obserwacjach mikroskopowych oraz przeprowadzania reakcji chemicznych i fotochemicznych. Można naświetlać je promieniowaniem ultrafioletowym. Szalki często są też wykorzystywane jako krystalizator dla małych ilości substancji. Krystalizacja ta polega na odparowywaniu rozpuszczalnika. Jej efektem jest powstanie kryształów.