Szklany cylinder miarowy – co warto wiedzieć?

Kategorie Szkła

Do dokładnego pomiaru objętości cieczy i różnorodnych płynów używa się nie tylko kolb laboratoryjnych i zlewek, ale również cylindrów miarowych. Poszczególne cylindry miarowe różnią się między sobą nie tylko pojemnością, średnicą i wysokością, ale również materiałem z którego są wykonane.

Szklane cylindry miarowe

Szklany cylinder miarowy produkowany jest przede wszystkim ze szkła sodowo-wapniowego. Materiał ten charakteryzuje się bardzo niską rozszerzalnością cieplną. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że szklany cylinder miarowy nie będzie zmieniał swojej objętości przy niskich i wysokich temperaturach. Pamiętać należy jednak o tym, że szkoło sodowo-wapniowe jest dość kruche i posiada niewielką odporność na nagła zmianę temperatury. Osoby, które korzystają ze szklanych cylindrów miarowych muszą całkowicie zrezygnować z podgrzewania cieczy lub jej wymrażania.

Budowa szklanych menzurek

Szklane cylindry miarowe posiadają nie tylko szklane, ale również plastikowe podstawki. Stopka wykonana jest głównie z polipropylenu. Każda menzurka posiada także specjalny wylew, który z kolei znacząco ułatwia opróżnianie cylindra z odmierzonej cieczy. Niektóre cylindry miarowe zamiast wspomnianego wylewu posiadają otwarty na końcu szlif, który można zamknąć korkiem. Tego typu rozwiązania pozwala łączyć cylinder miarowy z wieloma innymi elementami profesjonalnej aparatury laboratoryjnej. Mowa tutaj przede wszystkim o lejkach.