Mieszadło laboratoryjne

Kategorie Laboratorium

Mieszadło laboratoryjne to urządzenie, które jest przeznaczone do tworzenia roztworów ciał stałych oraz mieszania cieczy. Laboratoria często stosują te właściwości przy swoich badaniach, w których ciecz musi być intenstywnie mieszana. Mieszadła bezsilnikowe charakteryzują się tym, że mogą pracować na wyjątkowo niskich obrotach.

Mieszadła bezsilnikowe

Jest to zupełnie inaczej niż w przypadku mieszadeł silnikowych, które na takich obrotach nie pracują i dlatego są mniej przydatne podczas miareczkowania oraz rozpuszczania czynników, które łatwo się ulatniają. Mieszadła laboratoryjne są stosunkowo drogimi urządzeniami, które jednak potrafią zrobić wielkie rzeczy. Najlepiej wykorzystywać specjalistyczną aparaturę, która nadaje się do mieszania wielu cieczy o różnych zakresach temperatur.

Temperatura pracy

Najniższe temperatury zaczynają się od -580 stopni Celsjusza, a maksymalna ilość obrotów to 2200 rpm. Oczywiście właściwości różnią się od modelu, którym dysponujemy. Wpływ na te parametry ma także gęstość. Warto zauważyć, że każde urządzenie zawiera własny system, który zabezpiecza przed wadliwą pracą mieszadła.

Ceny

Ceny mieszadeł laboratoryjnych zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, ale wszystko zależy od marki, która dane urządzenie wyprodukowała. Wpływ na wartość mieszadła mają oczywiście pojedyncze elementy, z których wykonana jest całość. Nie należy jednak używać jednego mieszadła bez czyszczenia poszczególnych części. Żeby odpowiednio zdezynfekować urządzenie powinniśmy używać alkoholu oraz środków czyszczących.