Alergia krzyżowa

Kategorie Bez kategorii

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego stanowiąca odpowiedź organizmu na ekspozycję związaną z czynnikiem postrzeganym jako obcy. W prawidłowych warunkach fizjologicznych czynnik ten nie powinien być zwalczany.

Rodzaje sezonowa i przewlekła

W zależności od tego czy czynnik uczulający znajduje się w otoczeniu przez cały czas czy pojawia się okresowo wyróżnić można alergię przewlekłą oraz sezonową.

Alergia sezonowa

Alergia sezonowa związana jest przede wszystkim z pyleniem roślin, w tym: brzozy, olchy, pokrzywy, bylicy oraz żyta. Nasilenie jej objawów występuje w okresie wiosenno-letnim.

Alergia przewlekła

Alergia przewlekła stanowi nadmierną reakcję organizmu związaną z występowaniem czynnika drażniącego przez długi czas. Wśród alergenów wyróżnić można substancje wnikające do organizmu poprzez układ oddechowy, na przykład roztocza kurzu domowego, pokarmowy, w tym orzechy i owoce morza oraz na skutek bezpośredniego kontaktu ze skórą.

Alergia krzyżowa

Alergia krzyżowa jest nadmierną reakcją organizmu pojawiającą się w odwiedzi na zetknięcie się z alergenami o podobnej strukturze biochemicznej do tego, który pierwotnie wywołuje objawy. W takiej sytuacji dany typ przeciwciał reaguje nie z jednym alergenem, ale z dwoma lub więcej.

Przykłady alergii krzyżowych

Do najczęściej występujących reakcji krzyżowych należy występowanie objawów u osób uczulonych na pyłki brzozy po spożyciu owoców, w tym pomarańczy, bananów, jabłek, warzyw: marchwi, selera i soi oraz przypraw takich jak na przykład curry, pieprz czy kolendra.

Łagodzenie objawów alergii

Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów wpływających na złagadzanie dokuczliwych objawów. Produktem takim jest na przykład lek Amertil Bio wykazujący skuteczne działanie antyalergiczne.