Badanie poziomu cukru

Kategorie Zdrowie

Słodkości kuszą, szczególnie jeśli półki w marketach uginają się pod ciężarem najróżniejszych ciastek czy czekolad. Oczywiście nie są to zakazane produkty. Człowiek bowiem potrzebuje cukru w swojej diecie, ale w umiarkowanych ilościach.

Prawidłowy poziom cukru

Jak zatem zbadać prawidłowy poziom cukru i czym może być spowodowany niezadowalający wynik? Aby móc regularnie i w domu badać swój stan cukru, konieczne będzie zainwestowanie w glukometr. Jest to bowiem urządzenie, które pozwala na szybkie i łatwe mierzenie poziomu cukru we krwi. Nie jest to drogi sprzęt. Obecnie można go zakupić w internetowych sklepach ze sprzętem medycznym. Dostępny jest także w wielu aptekach. Co więcej, zdarzają się przypadki, kiedy to jest on w połowie lub całkowicie refundowany. Przed przystąpieniem do badania poziomu cukru we krwi warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim o tym, aby pomiaru dokonywać rano, przed zjedzonym śniadaniem czy wypitą kawą. Lekarze i specjaliści potwierdzają, że wynik jest prawidłowy tylko wtedy, gdy nic jeszcze nie zostało zjedzone. Osoba taka powinna być na czczo, czyli przez 8 godzin do momentu pomiaru nie powinna nic spożywać ani pić. Wskazane jest tylko popijanie wody mineralnej. Jak wygląda to badanie? Otóż nie jest to nic strasznego. Należy wystawić palca. Z urządzenia wyskakuje mała igiełka, która wbija się w opuszek. Nie jest to duży ból.

Badanie cukru

Oczywiście badać cukier może każdy. Jest to nawet wskazane, gdyż można tym samym monitorować swój stan zdrowia. Jednak osoby chore na cukrzycę powinny robić to regularnie, a nawet codziennie. W tym przypadku wskazane jest wykonywanie dwóch pomiarów dziennie, jeden rano, a drugi na wieczór. Kobiety w ciąży także powinny dość często monitorować swój stan cukru. Sytuacja wygląda także podobnie w przypadku osób z nadwagą czy otyłością. Czasami wysoki lub niski poziom cukru wywołuje panikę. Niepotrzebnie. Na nieprawidłowy poziom cukru ma wpływ wiele czynników. Czasem jest to bowiem stres czy zmiana nawyków żywieniowych. Warto wtedy regularnie sprawdzać cukier. Jeśli takie zmiany utrzymują się na dłużej, to warto wtedy zasięgnąć porady lekarza. Oczywiście cukier można zastępować bądź ograniczyć jego spożycie.

Wiele produktów spożywczych wpływa na dość wysoki poziom cukru we krwi. Osoby chore na cukrzycę powinny unikać spożywania słodkości, ciast czy czekolady. Zaleca się także unikanie dużej ilości alkoholu oraz ograniczenie spożycia ziemniaków czy makaronu. Warto dbać o swoją dietę i prowadzić zdrowy tryb życia.