Bańki bezogniowe- dlaczego warto je posiadać?

Kategorie Sprzęt medyczny
bańki bezogniowe

Bańki niegdyś obecne były we wszystkich domach. Choć zaliczają się do metod medycyny niekonwencjonalnej, cieszą się ogromną popularnością. Niegdyś do ich stosowania niezbędny był alkohol i ogień. Dziś korzystamy z bardziej nowoczesnych rozwiązań. Bańki bezogniowe posiadają rzeszę fanów, ale i wielu przeciwników. W jakim celu się je stosuje i dlaczego warto je mieć? 

Budowa baniek bezogniowych 

Bańki bezogniowe z orteo.pl występują pod kilkoma formami. Zasada działania jest jednak ta sama. Bańkę należy przyłożyć w odpowiednich miejscach (zazwyczaj na plecach), a następnie wytworzyć próżnię. W tym celu z bańki wyciąga się powietrze. Może to mieć miejsce przy użyciu pompki lub samoistnie poprzez przyciśnięcie do skóry i gwałtowne puszczenie. Działa to podobnie do przyssawki.

Rodzaje baniek bezogniowych

bańki bezogniowe
  • Szklane z pompką
  • gumowe z pompką
  • chińskie (sylikonowe, działające na zasadzie kliknięcia, niewymagające pompki)

Nie tylko zapalenie płuc

Bańki wspomagają leczenie wielu chorób. Dawniej stosowano je w zaciszu domowym głównie w przypadku zapalenia płuc. Przez lata przeprowadzono wiele badań na ich temat. Eksperci odkryli, że bańki wspierają organizm również w wielu innych przypadkach. Po bańki bezogniowe warto sięgnąć w czasie rekonwalescencji po urazach tkanki miękkiej, czy przy nawracających stanach bólowych. Warto również wiedzieć, że bańki poprawiają krążenie krwi. W związku z tym osoby walczące z miażdżycą również powinny po nie sięgnąć. 

Przeciwwskazania do stosowania baniek bezogniowych

Niestety, istnieją także przeciwskazania, które uniemożliwiają zastosowanie baniek bezogniowych. Z tej formy leczenia powinny zrezygnować osoby chorujące na hemofilie, zmagające się z nowotworami, czy niewydolnością narządową. 

Jak postawić bańki?

Bańki bezogniowe stawia się na czystej, wydepilowanej i natłuszczonej skórze pleców. Właśnie dlatego pacjent przed ich postawieniem powinien przybrać wygodną, leżącą pozycję. Przed położeniem baniek należy umieścić w ich zaworze pompkę. Następnie konieczne jest delikatne zanurzenie w wodzie i przyłożenie do skóry. Ważne jest, by kładąc bańki omijać okolice kręgosłupa. Gdy bańka znajduje się w odpowiednim miejscu, za pomocą pompki (lub w przypadku baniek chińskich poprzez naciśnięcie) usuwa się nagromadzone wewnątrz powietrze. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 10 minut. W celu sprawnego usunięcia baniek należy delikatnie przyszczypnąć skórę.

Dlaczego warto zainwestować w bańki bezogniowe? 

Zestaw baniek bezogniowych składa się zazwyczaj z 12 sztuk. W zależności od rodzaju, w komplecie znajdziemy również niezbędne akcesoria do ich użycia. Całość kosztuje niewiele. Nieprawidłowe zastosowanie baniek nie stanowi dla człowieka zagrożenia. O ile oczywiście nie występują przeciwwskazania do ich stosowania. Jedyną szkodą, jaka może powstać przy układaniu baniek w takim wypadku, będą siniaki skórne. Nie są one jednak bolesne. Z kolei samo stosowanie baniek ma potwierdzone pozytywne działanie. Szerokie spektrum zastosowania jest dodatkowym atutem.