Jak działają środki przeczyszczające?

Kategorie Zdrowie
tabletki na przeczyszczenie

Środki przeczyszczające są znane wielu osobom i są stosowane w leczeniu zaparć lub w celu oczyszczenia jelit przed ważnymi badaniami, lub operacjami. Jednak jak działają te leki i jaki jest ich mechanizm oczyszczania? Odpowiedzi znajdują się w tym artykule.

Jak działają środki i tabletki na przeczyszczenie?

Środki przeczyszczające i skuteczne leki na zaparcia mają różne mechanizmy działania, w zależności od których zalicza się je do jednej lub drugiej grupy. Przyjrzyjmy się bliżej głównym grupom środków przeczyszczających.

Środki przeczyszczające objętościowe

Do tej grupy należą otręby, agar-agar, wodorosty, psyllium itp. Włókna pęcznieją i mechanicznie podrażniają receptory w ścianach jelita, przyczyniając się do procesu defekacji.

tabletki na przeczyszczenie

Stymulujące środki przeczyszczające

W tej grupie leków wyróżnia się leki działające głównie na jelito cienkie lub grube.

Pierwsza grupa to produkty zawierające substancje drażniące, które stymulują pracę jelita cienkiego — olej rycynowy, żywice przeczyszczające.

Lek na zaparcia drugiej grupy łączy środki przeczyszczające, które zwiększają aktywność motoryczną głównie jelita grubego, takie jak antraglikozydy pochodzenia roślinnego — rabarbar, grysik, liście senny, oraz leki syntetyczne — bisakodyl, pikosiarczan sodu.

Osmotyczne środki przeczyszczające

Należą do nich substancje utrudniające wchłanianie wody do jelita i zwiększające jego funkcję wydzielniczą — laktuloza, glikol polietylenowy, przeczyszczające wody mineralne i inne.

Zmiękczające środki przeczyszczające

Do zmiękczających środków przeczyszczających należą substancje, które zmiękczają i natłuszczają stolce oraz ułatwiają ich oddawanie w jelitach, takie jak wazelina lub olejek migdałowy.