Jak leczyć wzdęcia?

Kategorie Zdrowie

Leki na wzdęcia cieszą się w ostatnich latach naprawdę dużą popularnością. Przede wszystkim warto na samym wstępie wyjaśnić czym są gazy oraz wzdęcia.

Przyczyny wzdęć


To dolegliwości przewodu pokarmowego, które mogą pojawić się po spożytym posiłku. Jednocześnie występuje wtedy nadprodukcja gazów jelitowych, które powodują duży dyskomfort u pacjenta. Leki na wzdęcia cechują się działaniem doraźnym, ale przede wszystkim trzeba się umówić na wizytę do gastrologa. Pomoże on ustalić plan leczenia oraz właściwie zbilansowaną dietę, która pomoże zmniejszyć problemy. Nadmierna ilość gazów w jamie brzusznej nie jest niczym dziwnym, ponieważ w normalnych warunkach układ pokarmowy jest sobie w stanie z tym poradzić. Leki występują w formie kapsułek lub kropli, dlatego każdy może wybrać pasującą mu formę preparatu.

Leczenie wzdęć


Wzdęcia mogą pojawić się po spożyciu takich potraw jak: cebula, napoje gazowane oraz kapusta. Czasami jednak zmiany są na tle nerwowym i wtedy kluczowa jest terapia behawioralna. Czasami wzdęciom mogą towarzyszyć inne objawy, wśród których można wymienić wymioty, biegunki oraz ból brzucha. W takiej sytuacji trzeba koniecznie skonsultować się z lekarzem, który podejmie się zdiagnozowania problemu. W przypadku problemów jamy brzusznej stosowane są doraźnie działające preparaty na wzdęcia, które są nawet dostępne bez recepty. Warto zwrócić uwagę na fakt, że gazy są efektem nadmiernej fermentacji jelitowej. Jest to spowodowane głównie niezdrową dietą oraz złym trybem życia. Wzdęcia częściej dotyczą również osób stosujących używki.