Kalibracja wagi laboratoryjnej – co trzeba wiedzieć

Kategorie Laboratorium

Niestety nawet najlepsza jakościowo waga laboratoryjna od renomowanego producenta, może po pewnym czasie się rozkalibrować. Na szczęście błędne odczyty nie oznaczają wcale, że urządzenie nadaje się jedynie do wyrzucenia. W najlepszych wagach, można dokonać kalibracji, dzięki której w dalszym ciągu spełniać będzie ona swoje podstawowe zadania.

Kalibracja wewnętrzna

Nowoczesne wagi laboratoryjne coraz częściej wyposażone są w kalibrację wewnętrzną. Mowa tutaj oczywiście o odważniku wewnątrz wagi, dzięki któremu można ustawić odpowiednie parametry tak, aby zniwelować powstałe błędy pomiarowe. Dzięki kalibracji wewnętrznej można liczyć na dokładny pomiar bez potrzeby sprawdzania wagi laboratoryjnej w trakcie jej pracy.

Dlaczego warto postawić na wagę z kalibracją?

Dzięki wadze laboratoryjnej z kalibracją można zapomnieć o zmianie temperatury oraz o zmianie miejsca użytkowania. Każda waga laboratoryjna bez kalibracji po przeniesieniu musi być oczywiście skalibrowania. Na błędy pomiarowe wpływ ma nawet przyciąganie ziemskie, które w każdym miejscu na ziemi jest nieco inne. Przed wybraniem nowej wagi laboratoryjnej warto dokładnie upewnić się, jak wygląda kwestia jeżeli chodzi właśnie o jej kalibrowanie.