Kiedy nosić stabilizator kolana?

Kategorie Zdrowie

Stabilizator kolana pełni funkcję stabilizującą i korygującą. Jego zadaniem jest wsparcie stawu w utrzymaniu prawidłowej pozycji oraz zmniejszenie nacisków na nie. Stabilizator odciąża staw, więzadła i mięśnie. Mimo że jest on bardzo niepozorny, to może również być bardzo skuteczny. Kiedy należy po niego sięgać?

Przy rekonwalescencji

Stabilizator na kolano jest niezastąpiony podczas powrotu do zdrowia po przebytym urazie, chorobie czy wypadku. Najczęściej stosuje się go po:
– artroskopii,
– operacjach kolana,
– udarze mózgu,
– przy zwyrodnieniach stawu kolanowego,
– przy skręconym kolanie,
– przy stłuczonym kolanie.

Stabilizatory mają za zadanie wzmocnić osłabiony staw i umożliwić mu regenerację. Dobrze jest dla większego bezpieczeństwa poprosić o pomoc w wyborze stabilizatora ortopedę lub rehabilitanta, który wskaże najbardziej dopasowany rodzaj ortezy w zależności od potrzeb pacjenta.

Przy dużym wysiłku fizycznym

Stabilizatory są także polecane dla sportowców oraz osób, które pracują fizycznie i ich stawy kolanowe są narażone na duże obciążenia. W obu tych wypadkach mogą przydać się specjalne sportowe stabilizatory, które wzmacniają staw, ale nie ograniczają ruchów. Takie stabilizatory równocześnie mają za zadanie ochronę kolana przed kolejnym urazem. Przydają się szczególnie:
– biegaczom,
– piłkarzom,
– crossfitowcom,
– osobom uprawiającym sporty siłowe.

Warto jednak pamiętać, że każdy sportowiec może być narażony na urazy kolana, więc zawsze dobrze jest wyposażyć się w odpowiednią ochronę stawu.