Majtki na nietrzymanie moczu – alternatywa dla pieluchomajtek

Kategorie Higiena
majtki na nietrzymanie moczu

Majtki na nietrzymanie moczu to produkty higieniczne poprawiające komfort życia ludzi zmagających się z inkontynencją, czyli niekontrolowanym oddawaniem moczu o różnym stopniu nasilenia. Choć od wielu lat takie osoby mają do dyspozycji pieluchomajtki, jednak ich stosowanie jest kłopotliwe i znacznie ogranicza swobodę ruchów. Natomiast majtki chłonne dobrze spełniają swoje zadanie, stanowiąc ochronę przed przeciekaniem, a dodatkowo ich użytkownicy mogą cieszyć się codziennymi aktywnościami.

Czym charakteryzują się majtki na nietrzymanie moczu?

Majtki na nietrzymanie moczu zostały zaprojektowane tak, aby w jak największym stopniu przypominały klasyczną bieliznę (jak wyglądają można zobaczyć tutaj: https://sanbello.pl/higiena/nietrzymanie-moczu/bielizna-chlonna). Do najważniejszych cech można zaliczyć:

  • idealne dopasowanie do budowy ciała, które gwarantuje elastyczna przędza znajdująca się w całym obwodzie,
  • przyleganie do bioder bez konieczności użycia dodatkowych rzepów czy pasa,
  • szybkie pochłanianie wilgoci i nieprzyjemnych zapachów,
  • dyskrecja w stosowaniu, gdyż nie widać ich spod ubrania i nie wydają dźwięków,
  • trwałość – nie zrywają się podczas wizyty w toalecie,
  • łatwość w samodzielnym zakładaniu i zdejmowaniu bez pomocy opiekuna.

Ponadto majtki chłonne są wykonane z przyjemnych w dotyku materiałów, które nie powodują odparzeń i pozwalają skórze oddychać, a znajdujące się w nich elementy pochłaniające wilgoć nie przesuwają się, więc użytkownik może wykonywać wszelkie ruchy bez skrępowania. 

Majtki na nietrzymanie moczu – rodzaje

Istnieją dwa typy majtek chłonnych: jednorazowe i wielorazowe. Obydwa modele tak samo skutecznie pochłaniają wilgoć, różnią się jedynie trwałością. Po skorzystaniu z pierwszych wystarczy rozerwać je wzdłuż szwów i wyrzucić do kosza, natomiast majtki wielokrotnego użytku nadają się do prania w pralce nawet kilkaset razy. Majtki na nietrzymanie moczu różnią się również poziomem chłonności, który jest dostosowany do stopnia zaawansowania dolegliwości. Zwykle na opakowaniach jest on oznaczony za pomocą symboli pustych i pełnych kropelek, co ułatwia dobór odpowiednich produktów. Ponadto, aby lepiej dostosować bieliznę chłonną do sylwetki i potrzeb użytkowników, produkuje się inne majtki dla pań i panów. Tego typu akcesoria mogą być wykorzystywane również przez kobiety zmagające się z czasowym nietrzymaniem moczu po zabiegach ginekologicznych czy porodzie.

Sposób użycia majtek chłonnych

Majtki na nietrzymanie moczu nakłada się podobnie jak zwykłą bieliznę. Aby pomóc użytkownikom w posługiwaniu się nimi, zwykle do opakowań dodana jest instrukcja obsługi. Można stosować je zarówno w dzień, jak i w nocy. Przed zakupem środków higienicznych należy znać obwód bioder i pasa, by dobrać odpowiedni rozmiar, gdyż zbyt małe będą powodować otarcia, a za duże mogą przeciekać. Majtki powinno się wymieniać co ok. 3-4 godziny, jednak zależy to przede wszystkim od stopnia obfitości wycieków. Niektóre produkty, zwłaszcza te przeznaczone dla seniorów z zaawansowaną inkontynencją, wyposażone są w specjalny wskaźnik przypominający o konieczności zmiany.