Rodzaje lejków wykorzystywanych podczas pracy w laboratorium

Kategorie Laboratorium

Jednym ze sposobów filtrowania i oddzielania osadów od cieczy jest użycie lejka Buechnera. Aparat ten jest zazwyczaj wykonany z porcelany, czasami z tworzywa sztucznego lub metalu. Górna część lejka jest oddzielona od dolnej części perforowaną lub porowatą przegrodą, do której podłączona jest próżnia. Podczas pracy otwory w przegrodzie są zasłonięte watą, filtrem torowym lub bibułą filtracyjną.

Z reguły na przegrodzie sitowej umieszcza się dwa krążki bibuły filtracyjnej o średnicy o 1 mm mniejszej niż średnica lejka, który ma być użyty. Lejek laboratoryjny umieszcza się w kolbie Buechnera na gumowym korku.

Lejek rozdzielający jest wydłużonym cylindrycznym lub gruszkowatym naczyniem, które służy do rozdzielania niemieszających się cieczy, zwykle według ich gęstości.

W zależności od kształtu lejki rozdzielające mogą być:

  • cylindryczne;
  • stożkowe;
  • w kształcie gruszki;
  • lejek laboratoryjny wyposażony w szklane zawory bezpieczeństwa.

Ten produkt laboratoryjny jest wykonany ze szkła i wyposażony w rurkę z korkiem na dnie, która służy do uwalniania cięższych frakcji. Lejek może mieć orientacyjną skalę pojemności.

Lejek opadający do laboratorium

Lejek opadający https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/drobne-instrumenty-laboratoryjne/lejki/lejek-buchnera-porcelanowy/ jest jednym z najczęściej stosowanych lejków. Funkcją tego lejka jest stopniowe dodawanie cieczy do kolby zawierającej reaktywne roztwory, mieszaniny lub inne substancje chemiczne lub substancje.

Lejek ma cylindryczny kształt, podziałkę i szklany korek przymocowany do dna. Jest często używany jako część wyposażenia laboratoryjnego lub aparatu, mocno przymocowany do kolby lub statywu.