Skuteczne mieszanie dzięki zjawisku fizycznemu

Kategorie Laboratorium

Mieszanie w chemii ma podstawowe znaczenie. Tak synteza, jak i analiza poszczególnych substancji nierozerwalnie wiąże się z ich łączeniem wewnątrz jednego naczynia. Zazwyczaj wykorzystywane do tego celu jest naczynie takie jak szklana kolba.

Nie będzie jednakże odkryciem stwierdzenie, że samo umieszczenie składników wewnątrz kolby nie wystarczy. Niezbędne jest bowiem także odpowiednie ich wymieszanie. W przypadku niektórych substancji tradycyjnie wprowadzenie naczynia w ruch kulisty w celu przyspieszenia mieszania nie jest możliwe. Co wtedy robią chemicy?

Magnetyzm w służbie chemii

Rozwiązanie jest bardzo proste i przyszło wraz z rozwojem technologicznym. Jest nim mieszadło magnetyczne, które – jak już sama nazwa wskazuje – wykorzystuje zjawisko pola magnetycznego. Zasada działania tego urządzenia jest prostsza niż mogłoby się wydawać.

Na pierwszy rzut oka przypomina ono wagę precyzyjną, na której ustawi się kolbę. Metalowa podstawka nie zawiera jednakże urządzeń pomiarowych służących do badania wagi, lecz specjalne obwód emitujący wirujące pole magnetyczne.

Do kolby by mieszać

Aby przy wykorzystaniu mieszadła magnetycznego doprowadzić do skutecznej dyfuzji składników do wnętrza kolby wrzuca się tzw. dipol, czyli podłużny metalowy element powleczony nierozpuszczalną substancją. Po jego wrzuceniu i ustawieniu kolby na mieszadle urządzenie jest uruchamiane, a pole magnetyczne wprawia w ruch dipol, który wirujące wewnątrz kolby doprowadza do bardzo skutecznego wymieszania umieszczonych wewnątrz składników.