Sposoby zastosowania wirówek laboratoryjnych

Kategorie Laboratorium

Wirówki przeznaczone są przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaju testów. Ich zadania polegają między innymi na oddzielaniu osadu, a także na filtrowaniu różnych składników zawiesin.

Charakterystyka wirówek

Wirówka laboratoryjna to urządzenie, dzięki któremu mogą być wykonywane różnego rodzaju testy. Jej głównym zadaniem jest rozdzielanie między sobą poszczególnych frakcji różnego rodzaju zawiesin. Wykonuje także oddzielanie osadów od zawiesin. Jej działanie polega na wykonywaniu bardzo szybkich obrotów, dzięki którym możliwe jest rozdzielanie poszczególnych elementów substancji.

Podział wirówek

Wyróżnia się różne modele wirówek. Różnice występujące pomiędzy nimi związane są z ich przeznaczeniem, czyli rodzajem wykonywanych przez nie badań. Wśród różnych modeli wirówek można wyróżnić następujące:

  • wirówka do krwi,
  • horyzontalna,
  • filtracyjna,
  • sedymentacyjna,
  • ultrawirówka.

Różne rodzaje wirówek posiadają zróżnicowane ceny, zależne od ich parametrów.

Zastosowanie wirówek

Wirówki laboratoryjne to urządzenia, które można znaleźć we wszystkich laboratoriach medycznych, a także w różnego rodzaju placówkach badawczych. Z powodzeniem korzysta się z nich w mikrobiologii oraz medycynie, ale także w przemyśle spożywczym oraz chemicznym. Modele przeznaczone do wykonywania różnych zadań różnią się pomiędzy sobą niektórymi elementami, wśród których można wymienić ich budowę oraz zasady działania.