Stoły wagowe – niezwykle precyzyjne pomiary

Kategorie Meble

Mikogram to jedna milionowa grama. Czasem nawet tyle to znacznie za dużo, jeśli chodzi o komponenty niektórych leków. Już taka ilość może być śmiertelnie niebezpieczna. Składniki leków mierzy się w nanogramach i piktogramach. Precyzyjne i dokładne warzenie jest więc tutaj niezmiernie istotne. Dlatego jednym z najważniejszych sprzętów każdego laboratorium są stoły wagowe, które zapewniają bardzo dokładny pomiar.

Dlaczego właśnie stół wagowy?

To niezbędne urządzenie, które posiada wyjątkową konstrukcję, zapewnia skuteczną ochronę dla aparatury pomiarowej. Jej główna rola opiera się na odizolowaniu urządzenia ważącego od potencjalnych drgań i wstrząsów, które mogą spowodować znaczne błędy w pomiarach.

Dzieje się to dzięki zastosowaniu specjalnych amortyzatorów oraz blatu z kamieniem wagowym. Ich solidna konstrukcja antywibracyjna sprawia, że naciski wywierane przez blat nie są przenoszone na podstawę wagi. To znacznie podnosi komfort pracy z każdą wagą.

Elementy stołów wagowych

Każdy tego typu stół składa się z solidnego, najczęściej wykonanego z metalu, stelażu, blatu oraz obudowy. Blaty wykonane są z płyty meblowej laminowanej lub granitu. W blacie znajduje się specjalny kamień wagowy osadzony na wibroizolatorze. Również stelaż wzmocniony jest plastycznymi elastomerami, które dodatkowo chronią od wstrząsów i drgań. Długość i głębokość płyty wagowej uzależniona jest od wymiarów całego stołu. Mogą również znajdować się w nim dwa takie stanowiska lub nawet więcej.

Wtedy wybiera się stoły wagowe jedno lub kilku stanowiskowe.

Otwarte lub w zabudowie

Wyposażając laboratorium w taki stół możemy wybierać pomiędzy pojedynczym stołem dla jednej osoby, który jest samodzielnym sprzętem lub zdecydować o stole wagowym w zabudowie wraz z innymi meblami, które będą razem stanowić kompletną całość.

Wszystko zależy od sposobu aranżacji i osobistych preferencji.

Można również wybierać w różnych wysokościach, np. dla osoby siedzącej lub stojącej. Dodatkowymi elementami mogą być szafki, szuflady lub nadstawki, na których zmieszczą się niezbędne w pracy laboranta akcesoria.