Test ciążowy – co musisz wiedzieć?

Kategorie Zdrowie
test ciążowy

Test ciążowy to niezawodny instrument, pozwalający na stwierdzenie, czy kobieta znajduje się stanie błogosławionym. Ta tania i szybka metoda wykrywa ciążę jeszcze nawet przed wystąpieniem jej charakterystycznych objawów fizjologicznych (np. nudności, zatrzymanie miesiączki). Dowiedz się, jak korzystać z testów ciążowych i jak one działają!

Testy ciążowe – jak to działa?

Wszystkie testy bazują na ocenie stężenia hormonu gonadotropiny kosmówkowej (hCG; konkretnie tzw. podjednostki beta tego hormonu) w moczu lub krwi kobiety ciężarnej.

Dlaczego obecność gonadotropiny kosmówkowej jest niezawodnym sygnałem ciąży? Hormon ten jest produkowany przez zarodek (trofoblast) w początkowym etapie ciąży, a w etapach późniejszych – przez łożysko. Funkcją gonadotropiny jest podtrzymywanie produkcji progesteronu (hormonu odpowiedzialnego bezpośrednio za utrzymanie ciąży) przez organizm kobiety. Tak więc gonadotropina kosmówkowa jest obecna w moczu i krwi kobiety ciężarnej przez cały okres ciąży natomiast u kobiety mieć ciężarnej nie występuje w ogóle Dlatego też obecność tej substancji to niezawodny sygnał ciąży.

Testy ciążowe – rodzaje

W aptekach dostępne są różne rodzaje testów:

  • test ciążowy paskowy – pasek z testem zanurzam się na 15 sekund w pojemniku z moczem. Na wynik należy czekać 5 minut. 
  • test ciążowy strumieniowy – końcówkę paska z testem należy od kilku do kilkunastu sekund trzymać pod strumieniem moczu w trakcie jego oddawania.
  • test ciążowy płytkowy – inaczej kasetowy; zbudowany jest on z dwóch pasków absorbcyjnych na specjalnej płytce. Próbkę moczu (2 – 3 krople) nanosi się pipetą na płytkę. Test daje wynik już po pięciu minutach.

Test ciążowy – apteka czy laboratorium?

Test ciążowy można przeprowadzić samodzielnie (tak zwany domowy test ciążowy) lub skorzystać z usług laboratorium. Na którą z tych opcji powinna zdecydować się ciężarna kobieta? Test laboratoryjny to najczulszy test ciążowy (deklarowana dokładność to 100%; podczas gdy dokładność testu domowego to 95% – 98% w zależności od producenta). Test domowy jest jednak opcją wygodniejszą i tańszą. Wydaje się więc, że najlepszym rozwiązaniem może być zakup testu domowego, a dopiero w wypadku wątpliwości wykonanie celem kontroli dodatkowego testu laboratoryjnego.