Bakteriobójcze działanie sterylizatorów

Kategorie Zdrowie

Sterylizatory UV w obecnych czasach, w obliczu panującej pandemii stały się bardzo popularne. Coraz więcej osób i firm interesuje się ich działaniem, a przede wszystkim skutecznością. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z ich budową i wpływem na drobnoustroje.

Jak działa sterylizator UV

Działanie sterylizatora UV (https://www.emanta.pl/urzadzenia/ebp1501-sterylizator-uv) polega na emitowaniu promieni UV-C, które mają właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze. Uszkadzają i zmieniają one strukturę chemiczną DNA drobnoustrojów, co uniemożliwia im rozwój i rozmnażanie się w zaatakowanym organizmie. Stosowany jest zwykle pomocniczo, jako dodatek do innych metod sterylizacji w takich miejscach jak:

  • przychodnie, szpitale, gabinety lekarskie,
  • gabinety kosmetyczne i fryzjerskie,
  • apteki,
  • autobusy, busy, inne środki komunikacji

Należy pamiętać, że taki sterylizator nie usuwa przetrwalników drobnoustrojów, więc nie może być jedynym sposobem usuwania patogenów. Ciekawym rozwiązaniem jest tak zwana przepływowa lampa bakteriobójcza. Pozwala dezynfekować powietrze w pomieszczeniu poprzez wtłoczenie go do specjalnej komory, w której działają promienie UV. W takim miejscu mogą przebywać ludzie, bez szkody dla ich zdrowia.

Jakie zagrożenia wiążą się z używaniem urządzenia

Jednym z bardzo ważnych skutków ubocznych, na który należy szczególnie zwrócić uwagę podczas stosowania sterylizatora UV jest jego działanie rakotwórcze, a także szkodliwy wpływ na oczy ludzi i zwierząt. Z tego względu nie wolno go włączać w pomieszczeniach, w których znajdują się jakieś osoby. Należy też pamiętać o odpowiednim doborze dawki i długości naświetlania, ponieważ zbyt mała doza, albo za krótki czas mogą powodować jedynie mutacje drobnoustrojów, co dla człowieka może okazać się niebezpieczne.