Kiedy i komu przydadzą się półmaski ochronne?

Kategorie Zdrowie
Kiedy i komu przydadzą się półmaski ochronne?

W wielu zawodach środki ochronne to niezbędny element codziennego wyposażenia. W związku z niesłużącymi zdrowiu warunkami panującymi, który nie sposób wyeliminować, w niektórych zakładach pracy, np. w tartakach, pracownicy muszą nieustannie chronić swoje ciało. Temu pomaga odzież ochronna, a w jej skład, oprócz odpowiednich spodni, butów czy rękawic, wchodzą także półmaski. Zapewniają one lepszą osłonę dróg oddechowym i większy komfort oddychania w trudnych warunkach.

Czym dokładnie są półmaski ochronne?

Półmaski, jak sama nazwa wskazuje, są urządzeniem służącym do zakrycia twarzy. Jednak ze względu na swoją budowę zasłaniają one zazwyczaj obszar od nosa po brodę. Dzięki temu użytkownicy mają pełne pole widzenia, które nie jest ograniczone jak chociażby w przypadku masek przeciwgazowych.

Półmaski dzielą się na jednorazowe i wielokrotnego użytku. W przypadku pierwszych nie należy sięgać po nie więcej nie raz, aby skutecznie chroniły drogi oddechowe. Z kolei drugi rodzaj charakteryzuje dłuższy termin przydatności. Za to odpowiada budowa tych urządzeń, a konkretnie filtry oraz pochłaniacze gazowe. Należy jednak pamiętać, że wspomniane elementy nie są niezniszczalne. Również i one powinny być wymieniane.

Kiedy i komu przydadzą się półmaski ochronne?

W jaki warunkach sprawdzą się półmaski ochronne?

Po półmaski bardzo często sięgają osoby pracujące w warunkach wilgotnych i ciepłych. Z racji parującego powietrza mają one wtedy utrudnione oddychanie, a zawiesiny obecne w powietrzu stają się lepkie. Dzięki półmaskom drogi oddechowe są wtedy chronione. Ponadto, ta część odzieży sprawdzi się również, kiedy jej użytkownicy mają styczność z pyłami, gazami lub dymami. Dzięki odpowiednim filtrom ciała obce nie przedostaną się tak łatwo, lub nawet wcale, do układów oddechowych osób korzystających z masek. Ponadto, półmaski mogą być narzędziem codziennego użytku. Pomagają one chronić nie tylko przed szkodliwymi warunkami panującymi w miejscach pracy, ale również w miejscach publicznych. Sprawiają, że łatwiej jest oddychać kiedy powietrze przepełnione jest smogiem oraz utrudniają drobnoustrojom, bakteriom i wirusom dostać się do organizmu.