Kiedy stosowane są taśmy oporowe do rehabilitacji?

Kategorie Zdrowie

Rehabilitacja to ważny proces usprawniania, który stosowany jest zarówno w trakcie leczenia różnego rodzaju chorób, jak i po ich ustąpieniu, w celu przywrócenia pełnej sprawności pacjenta. Żeby zwiększyć efektywność tego procesu, stosuje się różnego rodzaju metody i narzędzia. Jednym z takich narzędzi są taśmy oporowe do rehabilitacji.

Jakie są rodzaje taśm rehabilitacyjnych?

Istnieje wiele rodzajów taśm  do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Znajdują one szerokie zastosowanie podczas zajęć z osobami, które potrzebują wzmocnienia siły mięśniowej, poprawy koordynacji ruchowej a także w leczeniu wad postawy u młodzieży, po udarach mózgu, po wypadkach komunikacyjnych. W zależności od potrzeb pacjenta i jego możliwości, dopasowuje się odpowiedni typ taśmy. Różnią się między sobą stopniem rozciągliwości, który można rozpoznać za pomocą koloru taśmy. Oto najczęściej spotykane kolory zależne od oporu jakie one dają:

  • zielony- taśma stawia opór najmniejszy (około 3kg),
  • niebieski- (ok. 6kg), 
  • żółty- (ok. 9kg),
  • czerwony- (ok. 12kg),
  • czarny- taśma stawiająca największy opór (do około 15kg);

Taśmy oporowe, nie tylko pomagają osiągnąć zakładany efekt w postaci silniejszych mięśni czy poprawy jakości wykonywania czynności życia codziennego, ale również skutecznie uatrakcyjniają ćwiczenia. Sprawiają, że są one bardziej interesujące dla pacjenta. Wykorzystanie różnego rodzaju przyborów, takich jak taśmy, jest szczególnie atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Z tego powodu używane są one zarówno w przychodniach rehabilitacyjnych, szpitalach, ale również w sanatorium. Wielu ich zwolenników, decyduje się również na zakup taśm do domu, by móc regularnie dbać o swoje zdrowie i kondycję.