Jak chronić oczy podczas wykonywania pracy?

Kategorie Zdrowie
Jak chronić oczy podczas wykonywania pracy

Wykonując jakąkolwiek pracę, należy ją oczywiście robić solidnie i profesjonalne, ale także dbając o swoje bezpieczeństwo. To zresztą mieści się ramach wspomnianego powyżej profesjonalizmu. Jeśli jesteśmy pracodawcą zatrudniającym w swoich szeregach ludzi, to oczywiście trzeba od współpracowników egzekwować, by robota została zrobiona należycie, ale także musimy im zapewnić, co zresztą jest zapisane w Kodeksie Pracy, odpowiednie warunki do jej wykonania. Należy tutaj przede wszystkim wspomnieć o odpowiedniej odzieży oraz rozmaitych akcesoriach zapewniających bezpieczeństwo. Do tych ostatnich zaliczyć powinniśmy okulary ochronne.

Gdzie mają one zastosowanie?

W każdym przedsiębiorstwie obowiązują przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, w skrócie BHP, a zatrudnieni ludzie są w tej dziedzinie co jakiś czas cyklicznie szkoleni. Ma to zapobiec nieszczęśliwym wypadkom w miejscu zatrudnienia, skutkujących nierzadko ciężkim kalectwem albo nawet śmiercią. Okulary BHP, wracając do wyżej postawionego pytania, są przydatne wszystkim osobom, które są w pracy narażone na:

  • zagrożenie mechaniczne – są to na przykład różnego rodzaju przekłucia, otarcia lub przecięcia, okulary ochronne skutecznie przed tym chronią,
  • zagrożenie chemiczne – czyli gdy czynności są wykonywane w miejscu, w którym panuje chociażby duże zapylenie, a także mamy do czynienia ze szkodliwymi płynami mogący spowodować chlapanie w okolicy oczu,
  • zagrożenie biologiczne – w takim przypadku okulary ochronne zabezpieczają nasz wzrok przed szkodliwymi bakteriami i grzybami.
okulary bhp z przeźroczystymi szkłami

Rodzaju okularów BHP

Z zaopatrzeniem się w ten wyrób nie ma najmniejszego problemu. Na rynku można spotkać między innymi klasyczne okulary ochronne, zasłaniające tylko oczy, są dostępne też okulary ochronne BHP przeciwsłoneczne, czy też na przykład takie, które chronią nie tylko wzrok, ale również całą twarz. Tak więc wybór jest bardzo duży. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pracowników, nie szukajmy oszczędności, tylko zakupmy dla nich wysokiej jakości produkty.