Kiedy i dlaczego warto nosić maseczki ochronne?

Kategorie Zdrowie

W krajach azjatyckich stosowane są one od wielu lat. Są standardowym zabezpieczeniem przed zarazkami i zanieczyszczonym powietrzem. Wraz z rosnącym problem z zanieczyszczonym powietrzem stają się coraz popularniejsze także w Europie. Ludzie używają ich w sklepach, w środkach komunikacji miejskiej, a nawet na ulicy. Chodzi oczywiście o maseczki ochronne.

Przed czym zabezpieczają maseczki ochronne?

Maseczka ochronna stanowi podstawowe narzędzie walki z epidemią. Osoby noszące ją wydychają do atmosfery znacznie mniej aerozolu, a także wdychają mniej zarazków, które w dużej części zostają na zewnętrznej powierzchni. Maska sprawdza się również w dni, kiedy jakość powietrza nie jest najlepsza. To również podstawowy element wyposażenia chirurga, który dzięki masce nie skazi pola operacyjnego.

Produkty takie warto nosić, by chronić się przed:
– wirusami,
– bakteriami,
– smogiem,
– pleśnią,
– nieprzyjemnymi zapachami.

Kiedy zabezpieczenie dróg oddechowych jest przydatne?

Maseczki ochronne należy nosić przede wszystkim w czasie panującej epidemii. Okazują się jednak praktyczne również wtedy, kiedy nie szerzy się konkretny wirus. Powinny je zakładać osoby przeziębione i chore, by nie zakażać ludzi znajdujących się w ich pobliżu.

Sprawdzają się one również przy wykonywaniu różnych prac. Warto je zakładać przy sprzątaniu, by chronić drogi oddechowe przed kurzem. Poprawiają one komfort podczas stosowania substancji o intensywnym zapachu, dlatego dobrze jest używać maseczki podczas lakierowania, malowania, używania chemicznych preparatów.