Orteza – czym jest?

Kategorie Sprzęt medyczny
orteza

Orteza to powszechnie używany przyrząd ortopedyczny służący do stabilizacji i wspomagania uszkodzonego stawu lub elementu tułowia. Pomaga on w rehabilitacji i stanowi o wiele wygodniejszą alternatywę względem gipsu. Kiedy jednak należy stosować ów stabilizator? Jak on właściwie działa i jakie są jego rodzaje? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z ortezy.

Sposób działania

Podobnie jak gips orteza jest stabilizatorem, jednak pozwala na swobodniejsze ruchy w obrębie uszkodzenia ciała. Zbudowana jest z poduszek powietrznych znajdujących się pomiędzy tkaniną, które pełnią funkcję usztywniającą. To właśnie one czynią ją tak elastyczną. Jej budowa pozwala na działanie kompresyjne, zwiększając tym samym temperaturę i utrzymując ją na stałym poziomie. Ortezy wykorzystywane są nie tylko w przypadku uszkodzenia, ale także przy chorobach o podłożu zapalnym czy neurologicznym. Więcej o sposobie działania ortezy przeczytasz na – https://megamedic.pl/ortezy-stabilizatory.

orteza

Rodzaje

Ortezy możemy podzielić na trzy rodzaje w zależności od tego, jakiej części ciała się tyczą:

  • Ortezy usztywniające kręgosłup – najczęściej stosowane w przypadku osób, które uległy wypadkowi lub do korekcji nieprawidłowej postawy,
  • Ortezy stabilizujące górne kończyny – stosowane w obrębie uszkodzeń stawu barkowego, łokcia, nadgarstka czy palca,
  • Ortezy stabilizujące dolne kończyny – ortezy używane szczególnie do stabilizacji kolan, biodra czy kostki,

Czym kierować się przy zakupie?

Przede wszystkim należy upewnić się, czy lekarz dokładnie zbadał uszkodzony staw. W zależności od uszkodzeń dobierze on stabilizator z odpowiednim usztywnieniem. Następnie należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji. Obwód, niektórych części ciała zmienia się w ciągu dnia, przez co brak opcji regulowania ortezy może powodować dyskomfort. Kwestia materiału, z którego wykonany jest przyrząd, jest również ważna. Najlepiej wybrać taki, który przepuszcza powietrze. Pomaga to w odprowadzaniu wilgoci i umożliwia skórze oddychać, co sprzyja rehabilitacji.