Czym jest myjka ultradźwiękowa?

Kategorie Laboratorium

Nowoczesne technologie stają się obecne w coraz większym zakresie w naszym życiu. Dobrym tego przykładem są np. myjki ultradźwiękowe, które coraz szerzej wykorzystywane są np. w medycynie, czy też elektronice. Czym są takie urządzenia i do czego mogą być wykorzystywane?

Czym są myjki ultradźwiękowe?

Myjka ultradźwiękowa to urządzenie czyszczące, które do mycia nie wykorzystuje chemii, silnych detergentów czy też różnego rodzaju szczotek ściernych, lecz płynu czyszczącego oraz fal ultradźwiękowych. Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta.

W pojemniku zalanym płynem umieszcza się daną rzecz, a następnie zamyka pojemnik i włącza urządzenie. Przechodzące przez płyn ultradźwięki wprawiają jego cząsteczki w mikro drgania, które przenoszone są na umieszczone w nim przedmiotów. Powoduje to wytrącanie się z niego cząsteczek brudu.

Myjki ultradźwiękowe charakteryzują się więc bardzo bezpiecznym dla czyszczonego przedmiotu działaniem, lecz również niezwykłą skutecznością, ponieważ docierają do wszystkich jego zakamarków.

Co może być czyszczone w myjce ultradźwiękowej?

Jak zatem widać, technologi wykorzystywana przez ultradźwiękową myjkę jest naprawdę bardzo interesująca. Co jednak konkretnie może być w niej myte? Tak naprawdę wszystko, co tylko zmieści się do jej wnętrza.

Nie ma znaczenia czy będzie to elektronika, zegarek, biżuteria, czy też specjalistyczny sprzęt medyczny – wszystko co uda się zmieścić do myjki, może być w niej czyszczone.

Jest to urządzenie nie tylko skuteczne, lecz przede wszystkim bardzo bezpieczne dla mytych przedmiotów.