Głóg dwuszyjkowy – uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Kategorie zioła

Głogi to rodzina roślin, w której występuje aż 200 różnych gatunków i odmian. Mają one wygląd krzewów bądź niskich drzew liściastych i występują naturalnie na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Z uwagi na walory estetyczne, głogi znajdują się wśród najczęściej wybieranych roślin dekoracyjnych.

Głóg dwuszyjkowy – uprawa

Głogi to rośliny wolnorosnące. Niektóre z gatunków dożywają nawet trzystu lat! Na szczególne wyróżnienie zasługuje głów dwuszyjkowy. Jest to roślina, która przyjmuje postać rozległego krzewu bądź niskiego drzewa. Głóg dwuszyjkowy osiąga zazwyczaj około 4-5 metrów wysokości.

W obrębie dwuszyjkowego gatunku głogu, możemy wyróżnić kilka różnych odmian. Do najpopularniejszej i najpiękniejszej z nich zalicza się odmiana Paul’s Scarlet. Jej kwiaty przyjmują formę małych, czerwonych różyczek. Inne popularne odmiany głogu dwuszyjkowego to Rubra Plena, Gireoudii oraz Candidoplena.

Jak prawidłowo pielęgnować głóg dwuszyjkowy

Aby móc cieszyć się pięknie kwitnącym głogiem dwuszyjkowym, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji tej niezwykłej rośliny. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jeszcze przed zasadzeniem głogu, jest nasłonecznienie lokalizacji, w której będzie rósł. Głóg dwuszyjkowy to roślina, która bardzo lubi słońce. Nasłonecznione lokalizacje jej służą, za co odwdzięcza się pięknymi kwiatami.

Głóg to trwała i bardzo odporna roślina. Nie przeszkadzają jej różnego rodzaju zanieczyszczenia z zewnątrz, dlatego z powodzeniem można je sadzić blisko drogi. Głóg dwuszyjkowy nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o glebę, ale nie lubi nadmiernej wilgoci. Ponadto, głóg dwuszyjkowy jest odporny na przycinanie gałęzi, dlatego jest podatny na formowanie.

Głóg dwuszyjkowy – zastosowanie

Głóg dwuszyjkowy pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość na warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia, można go spotkać w różnego rodzaju miejskich parkach i zielonych skwerach. Głóg dwuszyjkowy jest idealną ozdobą dla każdego ogrodu.