Jakie zastosowanie mają probówki?

Kategorie Laboratorium
probówki

Probówki to narzędzia, które można znaleźć w praktycznie każdym dobrze wyposażonym laboratorium. Bez nich praca techników laboratoryjnych byłaby niemożliwa. Czym charakteryzuje się ten element wyposażenia i jakie jest jego zastosowanie?

Probówki i ich rodzaje

Próbówka zazwyczaj kojarzy się z cylindrycznym przyrządem służącym do pobierania krwi. Nie mniej jednak nie każdy wie, że występują jej różne rodzaje i przeznaczenie. W zależności od zastosowania wyróżnia się kilka ich typów:

  • Tradycyjne – dostępne w stosunkowo niskiej cenie, produkowane są z niskiej jakości szkła. Mają wygląd otwartej rurki szklanej z otwartym dnem.
  • Eppedonferki – w stosunku do tradycyjnych odpowiedników różnią się tym, że mają długie stożkowe dno. Używa się ich do badań małych ilości substancji. Stożkowe kształt zapewnia spłynięcie całkowitej ilości materiału na dno.
  • Kolbki – wykonane z wysokiej jakości szkła ze szlifowym zakończeniem, które zapewnia szczelne zamknięcie. Wykorzystuje się je do destylacji próżniowej (na bocznej ściance mogą posiadać skalę objętości).
  • Próbówki do specjalnych celów – mają postać grubościennych egzemplarzy wirówkowych lub stworzonych do reakcji pod wysokim ciśnieniem. Należy nadmienić, iż modele produkowane z tworzywa sztucznego zazwyczaj mają zamknięcie.

Główne zastosowanie

Próbówek używa się najczęściej do analizy jakościowej. Są również przeznaczone do przeprowadzania drobnych reakcji chemicznych oraz różnorakich testów masowych.

Poszczególne rodzaje posiadają zamykający korek o konkretnym kolorze. Kolor pełni funkcję informacyjną o typie diagnozowanego materiału. Dostępne kolory to żółty, zielony, jasnozielony, czerwony, szary, fioletowy, brązowy, niebieski oraz czarny (https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/naczynia-laboratoryjne/probowki/). Przykładowo żółty służy do badań biochemicznych z surowicy z separującym żelem. Z kolei fioletowego używa się w badaniach hematologicznych.