Jak korzystać z płynów do dezynfekcji rąk?

Kategorie Zdrowie

Każdy człowiek codziennie jest narażony na bezpośredni kontakt z drobnoustrojami. Podanie ręki znajomemu, ściągnięcie towaru ze sklepowej półki czy wciśnięcie przycisku w windzie sprawia, że na dłoniach pojawiają się liczne zarazki, które mogą powodować różne choroby. Stosowanie płynów do dezynfekcji rąk pomaga zachować odpowiednią higienę dłoni. Co trzeba wiedzieć o tych produktach?

Jaki środek wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów środków odkażających. Dobre płyny do dezynfekcji rąk mają w składzie 60-70% alkoholu, ponieważ takie stężenie najlepiej zabija bakterie, wirusy i większość grzybów. Warto pamiętać, że środki do odkażania mogą działać wysuszająco, dlatego też warto wybierać płyny, w których skład wchodzi gliceryna, pomoże ona bowiem nawilżyć dłonie. Stosując środki bez tego składnika należy zadbać o nawilżenie dobrymi kremami do rąk.

Jak dezynfekować dłonie?

W sytuacji, kiedy nie ma się dostępu do bieżącej wody oraz mydła warto mieć przy sobie środek odkażający. Wybór dobrego jakościowo płynu do dezynfekcji rąk jest bardzo ważną kwestią, jednak należy zadbać również o to, by odpowiednio z niego korzystać. Aby środek zadziałał zgodnie z przeznaczeniem trzeba go zaaplikować na dłonie, a następnie wcierać przez około 30 sekund, czyli aż do momentu odparowania alkoholu. Taki proces należy powtarzać mniej więcej co 3 godziny. Niekiedy trzeba robić to częściej, na przykład w przypadku gdy się kichnie, wysiąka nos czy będzie miało styczność z osobą chorą.