Maska gazowa jakie filtry wybrać?

Kategorie Zdrowie
Maska gazowa jakie filtry wybrać?

Przy wyborze filtrowej maski gazowej należy zwrócić szczególną uwagę na typ oraz jakość zastosowanych filtrów. W dużej mierze to właśnie od tych elementów zależy skuteczność masek i poziom ich bezpieczeństwa.

Maski z filtrami FFP

Maska gazowa jakie filtry wybrać?

Największym zainteresowaniem cieszą się maski gazowe z filtrami FFP, które dostępne są w trzech głównych odsłonach. Podstawowym modelem jest maska z filtrem FFP1, która jest w stanie zatrzymać niebezpieczne cząsteczki o średnicy 1 μm. Większy poziom bezpieczeństwa zapewniają maski z filtrami FFP2, które są w stanie zatrzymać cząsteczki o średnicy od 0,5 do 1 μm. Osoby, które w pierwszej kolejności stawiają na najwyższy poziom bezpieczeństwa powinny wybrać maski gazowe z filtrami FFP3, które są w stanie zatrzymać cząsteczki o średnicy od 0,3 do 0,5 μm.

Filtropochłaniacze – czy warto?

Maska gazowa może być wyposażona także w specjalne filtropochłaniacze. Maski tego typu chronią skutecznie nie tylko przed gazami i oparami, ale również przed bardzo drobnymi cząsteczkami pyłów i cieczy. Każdy filtropochłaniacz posiada swój własny kod kolorystyczny, dzięki któremu można szybko dowiedzieć się, przed czym w rzeczywistości chroni dana maska gazowa.

Filtropochłaniacze - czy warto?

Największym zainteresowaniem cieszą się maski wyposażone w filtry A2P3. Mowa tutaj oczywiście o specjalnym filtropochłaniaczu, który może pochwalić się wysoką wydajnością absorpcyjną. Maska gazowa tego typu idealnie chroni przed oparami organicznymi i trującym pyłem. Maski z żółtym kodem chronią przed dwutlenkiem siarki, a z zielonym kodem przed amoniakiem. Dużym zainteresowaniem cieszą się także maski z czerwonym kodem, które chronią przed oparami rtęci.