Jak wybrać meble laboratoryjne?

Kategorie Meble
meble laboratoryjne

Zwykle mało kto zastanawia się nad tą mało istotną kwestią jaką jest wybór odpowiednich mebli labolatoryjnych, jednak jeśli rozważyć kilka argumentów, dojdziecie do wniosku, że jednak warto odpowiednio się przygotować zanim dokonacie wyboru.

Czym się kierować przy wyborze mebli labolatoryjnych?

Przede wszystkim materiał. Oczywiście meble muszą być ogniotrwałe, wszelkie tworzywa sztuczne oraz drewno nie nadają się do pomieszczeń labolatoryjnych. Meble powinny być odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV, wysokie temperatury, ale przede wszystkim na działanie czynników chemicznych. Warto zainwestować trochę więcej i dokonać zakupu mebli, z których będziecie mogli korzystać przez lata. Powinny one być również łatwe w czyszczeniu, nawet silnymi środkami, bez narażenia na korozję. Powinny być na tyle trwałe, by w przypadku uszkodzenia pojemników przechowujących żrące substancje, nie wydostały się one na zewnątrz. Musicie pomyśleć również o miejscu na dokumenty, które powinno być osobno wydzielone.

Wybierając materiał warto kierować się stopniem wytrzymałości. Poniżej przedstawiono przykłady od najmniej trwałego:

  • stal malowana proszkowo chemoodporną farbą poliestrową,
  • stal kwasoodporna,
  • mieszanka żywic fenolitycznych,
  • polipropylen,
  • ceramika wielkogabarytowa.

Meble laboratoryjne powinny być funkcjonalne tak jak np. te tutaj. Powinniście wybierać modele z wielofunkcyjnym montażem. Takie meble można aranżować na różne sposoby w zależności od architektury pomieszczenia. 

Kolejnym ważnym elementem jest bezpieczeństwo. Meble mają służyć przede wszystkim do pracy, a praca musi być bezpieczna. Meble powinny być stabilne, jeśli posiadają kółka, koniecznie muszą być wyposażone w blokady. Żadne z elementów mebli nie mogą powodować zranień, chodzi tu o ostre ranty, wystające elementy. 

Jeśli jesteście w trakcie zakupu mebli labolatoryjnych, warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi parametrów, jakie te meble muszą spełniać. Każde laboratorium w zależności od wykonywanej działalności posiada odrębne przepisy egzekwowane podczas kontroli sanepidu, izby lekarskiej i innych odpowiednich podmiotów. 

Oczywiście meble te muszą być także wygodne, w końcu będziecie pracować nimi na co dzień.

meble laboratoryjne

Im droższe tym lepsze?

Gdy dokonujecie zakupu, z pewnością poza marką produktów, kierujecie się także ceną. Powszechnie wiadomości, że droższe ręczy, to te „z wyższej półki”, jednak coraz częściej kupujący przestają wierzyć w te stereotypy i przed wydaniem ogromnych kwot na drogie, markowe rzeczy, sprawdzają ich jakość i porównują z innymi producentami. W przypadku zakupu mebli do labolatorjum może być podobnie. Istotnie warto zainwestować, gdyż jest to zakup na lata, ale musicie kierować się zdrowym rozsądkiem i zwracać uwagę na jakość wykonania, a nie na popularność.

Wybierając meble laboratoryjne, warto także zapoznać się z opinią innych użytkowników. Ktoś, kto użytkuje dane meble przez kilka lat, będzie w stanie doradzić Wam, czy warto je zakupić, jak reagują w kontakcie z różnymi substancjami, czy spełniają swoje zadanie. 

Ostatnim punktem będzie rozważanie czy można wziąć pod uwagę zakup mebli używanych. Może się to wydawać dziwne, ale w istocie wiele labolatorjum tak robi. Jeśli producent  nie zastrzegł określonego okresu użytkowania lub nie określił specjalnego przeznaczenia, mogą Państwo nabyć meble od innego labolatorjum. Kupując takie meble musicie je koniecznie dokładnie sprawdzić przed zakupem. Musicie upewnić się, że nie są uszkodzone, czy dotychczasowe użytkowanie nie pozostawiło trwałych zmian w ich strukturze i konstrukcji. Ważne jest zapoznanie się z dowodem zakupu i kartą gwarancyjną, jeśli dotychczasowy właściciel taką posiada. Jeśli takie meble spełniają powyższe warunki bezpiecznego użytkowania, mogą być dobrym wyborem, zwłaszcza gdy chcemy ograniczyć wydawane fundusze. 

Zakup mebli labolatoryjnych to dość spory wydatek, dlatego by nie były to zmarnowane pieniądze, należy rozważnie dokonać wyboru. Postępująca zgodnie z powyższymi wskazówkami, z pewnością znajdziecie dla siebie idealne meble, które będą Wam służyć na długo.